Hamur Nedir

Hamur Nedir

Hamur çok basit gibigörülen fakat bununla beraber içinde çok fazla ayrıntıyı barındıran un, su ve mayanınyansıra eklenen diğer yan malzemelerden oluşur. Bir miktar hamurile bir ekmek te yapabilirsiniz ya da hamurunuzun yapısına göre kek, kurabiye,pide gibi ramazan aynın vazgeçilmez lezzetli ekmeklerinden ’de yapabilirsiniz. İsmiitibari ile hamur olan ama tek başına kullanılmayan şeker hamurları vardır birde. Şekerhamuru pastaları, kekleri ve butik kurabiyelerin üzerlerini kaplamak için kullanılır.Şeker hamuru yapmak zor ve zahmetlibir iştir bu yüzden şeker hamurukullanılacak durumlarda hazır satılan şeker hamurlarını kullanmak en mantıklısıdır.


Özellikle ekmek yaparken yada kabarmasını istediğimiz bildiğimiz anlamda bir hamur yapmak istediğimizdehamurun içine belli miktarda maya koyarız bu koyduğumuz maya aslında bir türcanlıdır ve un içindeki Gülten’i yiyerek çıkardıkları gazlar ile hamurumuzukabartırlar bu sayede yumuşak bir ekmek elde ederiz. Maya bir ekmek hamurundaolmazsa olmazlardandır aksi takdir de sert, kabarmamış ve yenmesi çok zor birekmek elde edilir.


Tatlı, Kek gibi ürünlerdeise bazen maya bazen de kabartma tozu kullanılır. Kabartma tozu mayanın aksineanında etki gösterir ve hamurun mayalanmasını beklediğimiz gibi beklememizegerek kalmaz, kabartma tozu genel olarak kek hamurlarında kullanılır. Kabartmatozu içerik olarak mayadan çok daha farklıdır. Doğal olarak maya elde etmenin birçokyolu vardır ama doğal olarak kabartma tozu elde edemezsiniz çünkü kabartmatozları kimyasaldır. hamurşeker hamuruekmek hamurukek hamurukurabiye hamuruglütenramazan pidesi

Yorum Yaz


Yorum :

Değerlendir :